Jak tworzyć dostępne treści?

Wiele pisze się na temat dostępności. Nie wystarczy wkleić znaczek “WCAG 2.1” w stopce strony. Według naszych badań ponad 50% biuletynów informacji publicznej (BIP) nie spełnia wymogów dostępności mimo składanych deklaracji o jej zapewnieniu. Nasze oprogramowanie zapewnia dostępność cyfrową na wymaganym poziomie, ale to jest tylko połowa sukcesu. Pozostała część zależy od użytkowników, redaktorów, administratorów BIP i osób odpowiedzialnych za wytwarzanie oraz publikowanie informacji. 

Proste zasady dostępności:

  1. Zamieszczamy dokumenty w formacie dostępnym (odczytywanym maszynowo).
  2. Do każdego zdjęcia zamieszczamy opis alternatywny. Nie dublujemy opisu alternatywnego z tytułem zdjęcia lub wykorzystujemy jeden opis do wielu zdjęć.
  3. Nie korzystamy z wyrównania tekstu (justyfikacja).
  4. Nie korzystamy ze zmiany rozmiaru tekstu poza oczywiście nagłówkami różnych poziomów.
  5. Nie korzystamy z kolorowania tekstu i tła.
  6. Zamieszczając zdjęcia wybieramy wielkość procentową, jaką ma zajmować zdjęcie na stronie.
  7. Unikamy języka trudnego w zrozumieniu, urzędowego, formalnego – na ile się da.
  8. Nie wykorzystujemy linków typu „zobacz więcej” – nie mówią one nic o treści do której prowadzą.
  9. Nie wykorzystujemy nadmiarowych linków czyli różnych linków prowadzących do tej samej treści (np. za pomocą obrazka i tekstu).
  10. Nie przekazujemy informacji odnoszącej się do koloru np. proszę nacisnąć czerwony przycisk, użyj zielonego odnośnika itp.
  11. Używamy kolorystyki o odpowiednim stopniu kontrastu, unikaj np. umieszczenia ciemnoszarego tekstu na szarym tle itp.
  12. Unikamy błyskających elementów stron i animacji których nie można zatrzymać.
  13. Nie przekazujemy informacji za pomocą formy lub pozycji np. proszę kliknąć w trójkąt umieszczony w prawym górnym rogu strony.
  14. Używamy poprawnej struktury strony. Każda strona powinna zawierać jeden nagłówek typu H1 oraz jeżeli tego wymaga treść nagłówki kolejnych poziomów H2, H3 itd. Nie używaj nagłówków H1, H2, H3 do wyróżnienia tekstu jeśli nie jest to związane z hierarchią w tekście.
  15. Jeżeli udostępniasz skomplikowane infografiki, mapy, wykresy – zadbaj o dodatkowy opis umożliwiający zrozumienie przez osoby niewidome.
  16.  Dodajemy audiodeskrypcję do zamieszczanych plików dźwiękowych i wideo. 

Pamiętajmy, że informacja jest w tym wszystkim najważniejsza. Im więcej osób będzie w stanie z niej skorzystać, tym lepiej dla niej samej. Prościej znaczy lepiej.

Przekonaj się sam(a) i sprawdź na jakim poziomie dostępności jest ta strona za pomocą narzędzia WAVE https://wave.webaim.org/report#/https://d-bip.pl/jak_tworzyc_dostepne_tresci,m3,s300.html

 

d-bip.pl Agnieszka Rybczyńska
ul. Kilińskiego 30E
59-225 Chojnów
NIP: 739-338-27-22
REGON: 526786708
kontakt handlowy
Dostępne Biuletyny Informacji Publicznej
Agnieszka

+48 608 319 455

biuro@d-bip.pl

kontakt techniczny
zapewnienie dostępności CMS
Arkadiusz

+48 604 570 182

pomoc@d-bip.pl

Zapraszamy
Poniedziałek-Piątek
10:00-16:00

sprawdź dojazd